Humanistyka

 

 

In hoc signo
O roli malowideł graeco opere
w strategii wizerunkowej
króla Władysława Jagiełły


Autor
Marcin Walkowiak


350 stron
Oprawa twarda, szyta
Kolorowe ilustracje.
Rok wydania 2024


Książka Marcina Walkowiaka poświęcona jest grupie malowideł ściennych wykonanych z inicjatywy króla polskiego Władysława II Jagiełły, określanych przez kronikarza Jana Długosza terminami: graeco opere, pictura graeca lub sculptura graeca. Dekoracje takie dotrwały do naszych czasów – w różnym stanie zachowania – w czterech miejscach: w kaplicy Trójcy Świętej w Lublinie, w kolegiacie w Wiślicy, w katedrze w Sandomierzu i w kaplicy Mariackiej katedry w Krakowie. O kilku innych, że istniały, wiemy jedynie ze źródeł pisanych: w kościele opackim na Łysej Górze, katedrze w Gnieźnie, sypialni królewskiej na Wawelu i kaplicy św. Trójcy przy katedrze w Krakowie.

Mamy więc do czynienia z dużym zespołem obiektów. Cechą charakterystyczną tych realizacji jest połączenie bizantyńskiego programu ikonograficznego z architekturą wnętrz gotyckich. Mimo prowadzonych od przeszło 150 lat badań, nie są jasne przyczyny i znaczenie ideowe powstania tej oryginalnej syntezy artystycznej.

W nauce upowszechniła się teza o prywatnych, estetycznych upodobaniach króla Władysława Jagiełły do malarstwa bizantyńsko-ruskiego jako głównym motywie powstania malowideł graeco opere. Marcin Walkowiak podejmuje w swojej książce polemikę z tą tezą. Zazwyczaj w średniowieczu powstające pod patronatem monarchów realizacje artystyczne, były istotną częścią komunikowania ich programów politycznych, dlaczego w tym przypadku miałoby być inaczej?  

Z wieloletnich badań autora wynika, że dekoracje graeco opere pełniły istotną rolę w procesie kształtowania wizerunku politycznego króla Władysława II. Przedstawione w książce analizy prowadzą do konkluzji, że wprowadzenie malowideł graeco opere do wnętrz obiektów szczególnie ważnych na polityczno-religijnej mapie Królestwa Polskiego, było elementem strategii prezentacji królewskiej władzy i majestatu Władysława Jagiełły.   Kreowano w ten sposób wizerunek sukcesora dynastii Piastów, i głowy państwa, które tak jak przez wieki Bizancjum jest „tarczą” i „przedmurzem” chrześcijańskiego świata.       

Integralną częścią książki są wysokiej jakości zdjęcia analizowanych obiektów. 

 

Dr Marcin Walkowiak – historyk sztuki, absolwent Instytutu Historii Sztuki UAM w Poznaniu, gdzie w 2020 obronił rozprawę doktorską. W swoich zainteresowaniach badawczych koncentruje się przede wszystkim na sztuce w okresie średniowiecza. W tym w szczególności na roli sztuki jako elemencie komunikacji ideologii władzy królewskiej. Jest członkiem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Stowarzyszenia Historyków Sztuki.  

 

Słowa kluczowe: Władysław II Jagiełło, sztuka bizantyńska, malowidła bizantyńskie, malowidła bizantyńsko-ruskie, graeco opere, polityka Jagiellonów, Jagiellonowie, sztuka Jagiellonów, patronat artystyczny Jagiellonów, antemurale christianitatis, przedmurze chrześcijaństwa.


pdf icon 

Obejrzyj wnętrze książki

Cena z wysyłką: 126 PLN

Aby zamówić książkę, należy kliknąć na poniższy adres i w mailu podać dane do faktury i wysyłki wraz numerem telefonu

biuro@exemplum.pl

 

 

ORE RU
CHRYSTIANIZACJA i EWANGELIZACJA AMERYKI ŁACIŃSKIEJ


Autor
Mirosław Olszycki Olsensis


514 stron
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Rok wydania 2023


Chrystianizacja i ewangelizacja Ameryki Łacińskiej borykała się z wieloma wyzwaniami i trudnościami natury polityczno-organizacyjnej oraz społeczno-religijnej. Stosunkowo szybko uporano się z ustanowieniem struktur kościelnych, dokonano stosownych podziałów administracyjnych i mianowano biskupów. Powstawały parafie, doktryny, redukcje misyjne, zakładano klasztory, zwoływano synody, zaczęto prowadzić prężną działalność duszpasterską oraz misyjno-ewangelizacyjną. Misjonarze i inni duchowni katoliccy dokładali starań, aby Słowo Boże docierało do niemal wszystkich zakątków Nowego Świata, wypracowywali modele i metody nawracania Indian na chrześcijaństwo, uczyli się języków miejscowych, zakładali szkoły, warsztaty, szpitale, biblioteki, archiwa, chóry oraz bractwa. To nowe pokolenie chrześcijan Ameryki Łacińskiej odkryło, że wierność Ewangelii wcale nie jest sprawą łatwą, a chrześcijańska ewangelizacja to nie tania, słowna proklamacja ewangelicznej propagandy. [fragment książki]

MIROSŁAW OLSZYCKI OLSENSIS urodził się w Łodzi. Od najmłodszych lat przejawiał szczególne zainteresowanie literaturą i filmem oraz muzyką. Doktor nauk humanistycznych, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi i Uniwersytetu Łódzkiego. Autor filmów i książek o tematyce latynoamerykańskiej. Jedna z publikacji zatytułowana „Świat kolonialnej Ameryki Łacińskiej” stała się bestsellerem wydawniczym. W dorobku pisarskim Autora najwięcej miejsca zajmują zagadnienia związane z historią i kulturą Ameryki Łacińskiej, a także procesy imigracyjne, zwłaszcza z ziem polskich w różnych okresach.

Facebook - odwiedź stronę autora


pdf icon 

Obejrzyj wnętrze książki


Cena z wysyłką: 84 PLN

Aby zamówić książkę, należy kliknąć na poniższy adres i w mailu podać dane do faktury i wysyłki wraz numerem telefonu

biuro@exemplum.pl

 

 

 

Trzy wieki rodziny Levittoux w Polsce


Autor
Maciej Załuski


572 strony
240 kolorowych zdjęć
Oprawa twarda
Rok wydania 2020


Levittoux – nazwisko to większość osób w Polsce kojarzy z postacią Karola Levittoux. Rozsławił je Przemysław Gintrowski w pieśni o „zbrodniczym spisku gimnazjalistów”, na którego czele stał Levittoux. Przejmujący utwór opiewa straceńczy heroizm dwudziestoletniego młodzieńca, który dokonał samospalenia w Cytadeli warszawskiej w 1841 r. Jednak owiany martyrologiczną legendą Karol nie był jedynym członkiem polskiej linii rodziny Levittoux (zapoczątkowanej przez osiadłego na ziemiach polskich w 1813 r. Pierre’a Levittoux), który zapisał się w polskiej historii. Ród ten wydał wielu wybitnych Polaków. Są też w kręgu Levittoux postacie mniej zasłużone, ale wybijające się ponad przeciętną, a także osoby zwykłe, którym przyszło żyć w przełomowych czasach i które zostawiły po sobie interesujące pamiętniki. Książka powstała w oparciu o źródła archiwalne oraz wspomnienia i życiorysy członków rodziny. Autor z niezwykłą pasją prześledził trzy wieki losów rodziny Levittoux, pokazując zaangażowanie patriotyczne oraz wkład członków tejże rodziny w dziedzictwo kultury polskiej. Z drugiej strony poprzez lekturę niniejszej książki możemy zaobserwować niezwykłą wręcz siłę przyciągania polskiej kultury, zdolnej asymilować i zachwycać przybyszów z różnych stron świata.
Autor książki jest po kądzieli prawnukiem Pierre’a Levittoux.

pdf icon 

Obejrzyj wnętrze książki

Muzeum Niepodległości w Warszawie
Salon Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego.
Prezentacja publikacji Macieja Załuskiego "Trzy wieki rodziny Levittoux w Polsce" wydanej przez Wydawnictwo Exemplum.

Obejrzyj prezentację

Nakład drukowany wyczerpany.

biuro@exemplum.pl

 

 

Fira. Poznańscy Żydzi. Opowieść o życiu


Więcej na stronie:
www.fira1915.pl

 

ROZWIĄZANA TAJEMNICA KOLUMBA, SYNA WARNEŃCZYKA


Autor
dr Manuel Rosa


402 strony
Papier kredowy
Oprawa miękka
Rok wydania 2020


Manuel Rosa jest doktorantem w zakresie historii wyspiarskiej i atlantyckiej na Uniwersytecie Azorskim. Urodził się w Pico, na portugalskich wyspach Azorach. W 1973 wyemigrował z rodzicami do Stanów Zjednoczonych. Od 1991 roku zajmuje się badaniem życia odkrywcy Ameryki. W poszukiwaniu prawdy historycznej podróżuje po całym świecie. Odwiedził m.in. Dominikanę, Portugalię, Hiszpanię, Niemcy, Litwę i Polskę. Po piętnastu latach badań wraz z Erickiem Jamesem Steele'em napisał książkę O Mistério Colombo Revelado (Kolumb: tajemnica odkryta, Portugalia, 2006), która zrewidowała powszechnie akceptowaną biografię Kolumba. Następnie opublikował Colombo Português. Novas Revelações (Portugalski Columbo. Nowe Odkrycia, Portugalia 2009) i Colón: La Historia Nunca Contada (Hiszpania 2010) ze wstępem profesora Joaquima Veríssima Serrãa, byłego dziekana na Uniwersytecie w Lizbonie, autora piętnastu tomów Historii Portugalii i prezydenta Portugalskiej Akademii Historycznej w latach 1975- -2006. Książka Colón: La Historia Nunca Contada została opublikowana w Polsce w 2012 roku pod tytułem Kolumb. Historia nieznana. Amerykańskie wydanie tej książki (Columbus: The Untold Story) zostało uhonorowane nagrodą Independent Press 2017 oraz główną nagrodą „Columbus Award” na gali kończącej 10. Festiwal Mediatravel (Festiwal Cywilizacji i Sztuki Mediów) w Łodzi w 2017 roku. Rosa, jako jeden z największych autorytetów w kwestii odkrywcy Ameryki, wziął udział w badaniach DNA Kolumba na uniwersytecie w Granadzie. Jego badania były tematem kilku programów telewizyjnych. Był konsultantem dla UNESCO i rządu Haiti w związku z okrętem Kolumba Santa Maria, a także występował z prelekcjami na uniwersytetach w Europie i Ameryce. Jego wystąpienie przed Portugalską Akademią Historyczną w maju 2012 roku jest uważane za znaczące w opisywaniu historii Portugalii. Manuel Rosa jest także poetą, autorem piosenek i założycielem Association Cristovao Colon w miejscowości Cuba w Portugalii.
 
 
 
 
 
 
 

Jan Michał Witort